Opublikowany przez: Kasia P. Źródło artykułu: Psychology today
Autor zdjęcia/źródło: nieśmiałość, dziecko @ Zaprojektowane przez Freepik
Dzieci nieśmiałe zachowują się bardzo ostrożnie. Czasami mamy wrażenie, że są nerwowe, wyczuwamy, że boją się innych dzieci i zazwyczaj nie mówią zbyt wiele. Zdarza im się bawić się w samotności. Charakterystyczne jest to, że dziecko nieśmiałe boi się dołączyć do grupy bawiących się dzieci. Zwykle obserwują je z daleka. Po prostu powstrzymuje je przed kontaktem z rówieśnikami nieśmiałość. Heidi Gazelle z Uniwersytetu w Greensboro w Karolinie Północnej postanowiła przyjrzeć się wnikliwie tzw. „nieśmiałym dzieciom” i odkrywa przed nami ich tajemnicę.
Zwykle nieśmiałe dzieci zamykają się w błędnym kole, które uniemożliwia im kontakt z rówieśnikami. Unikają kontaktu z rówieśnikami, przez co nie trenują niektórych zachowań społecznych, a to z kolei znowu sprawia, że nie potrafią się odnaleźć w różnych sytuacjach. Umiejętność rozmowy, wymieniania się kontrargumentami, czy nawet poszukiwania nowej zabawy lub rzeczy, którą można zrobić razem są konieczne na różnych etapach rozwoju dziecka. Bez trenowania umiejętności społecznych dziecku może być coraz trudniej. Wyrośnie z tego? Stare powiedzenie być może sprawdzi się u niektórych dzieci, ale jako rodzice mamy wiele możliwości wspierania nieśmiałego dziecka.
Z badań Heidi Gazelle jasno wynika, że istnieją różne typy nieśmiałych dzieci: czasami nieśmiałe, bardzo nieśmiałe i nieśmiałe ale agresywne. Wszystkie te typy jednak łączy jedno: nieśmiałe dzieci zwykle są źle odbierane przez rówieśników. Nie jest więc najlepszym pomysłem po prostu wrzucać dziecko w nowe relacje. To tak jakby wrzucać je na głęboką wodę, kiedy jeszcze nie umie pływać. Najlepiej jest zacząć oswajać dziecko z pojedynczymi dziećmi. Możesz zaprosić np. sąsiadkę z dzieckiem na zwykłą kawę i zadać dzieciom wspólną zabawę, np. rysunek. Łatwiej będzie się oswoić dziecku z jednym rówieśnikiem, niż od razu z całą bandą na placu zabaw czy w przedszkolu. Pamiętaj jednak, że nie należy wycofywać się z podejmowanych prób kontaktu dziecka z rówieśnikami. Powinny być jednak przemyślane i spokojne w dobrej atmosferze i otoczeniu.
Wielu rodzicom wydaje się, że jeśli oni są odważni towarzysko, to dziecko patrząc na nich szybko nauczy się umiejętności społecznych. Myślą, że dziecku to po prostu się udziela. Jest w tym przekonaniu nieco prawdy, ale też nie do końca jest ono poprawne. Nieśmiałe dziecko naprawdę potrzebuje odpowiednich narzędzi do komunikacji z rówieśnikami i co ważne muszą być to narzędzia adekwatne do jego wieku. Jak możesz zatem pomóc? Przyłącz się do zabawy dzieci. Przy okazji będziesz obserwować swojego malucha. Podsuwaj mu pomysły, zachęcaj dzieci do rozmowy.
To w zasadzie powinna być pierwsza wskazówka. Dziecko powinno wiedzieć, że w pełni je akceptujesz z jego nieśmiałością. Śmianie się w rodzinie z okazywania nieśmiałości przez dziecko jest nie na miejscu. Jeśli dziecko jest nieśmiałe to oznaczać może, że ma także niskie mniemanie o sobie. Uważa np. inne dzieci są lepsze ode mnie, ładniejsze, sprytniejsze, zabawniejsze. Kiedy pozwolisz na obśmiewanie sytuacji w których dziecko po prostu jest nieśmiałe, dolejesz tylko oliwy do ognia. Bądź odporna za dziecko w takich momentach i nie pozwalaj by ktoś negatywnie oceniał Twojego szkraba. Jest nieśmiały. To prawda. I co z tego?
To trochę tak jak z dorosłymi. Dzieci lubią się wtedy, kiedy łączą ich wspólne zainteresowania. Warto wykorzystywać dziecięce pasje jako pretekst do zapoznania dziecka z innymi dziećmi. Jeśli np. dziecko lubi grać w piłkę, można wybrać się z nim na dodatkowe zajęcia i zobaczyć jak odnajdzie się w grupie, która pała miłością do piłki. Równie dobrze może być to szkoła tańca, lekcje muzyki, kółko teatralne, pływalnia … Jednym słowem wszystko co tylko przyjdzie Wam do głowy, ale musi pojawić się w wyniku rozmowy z dzieckiem. Nigdy nie zmuszaj dziecka do nowych zajęć, tylko z uwagi na to, że powinno oswajać się z grupą rówieśników. Daj inicjatywę dziecku. Na pewno o czymś marzy. Zajęcia rysunku, skatepark, kurs robotyki?
Najlepszym narzędziem dla nieśmiałych dzieci jest język. Tak jak każde dziecko, także dziecko nieśmiałe powinno wiedzieć jak się przywitać, jak zaprosić do zabawy, jak podziękować, jak przeprosić, jak powiedzieć komplement czy jak się pożegnać. Dzięki znajomości podstawowych zwrotów Twój maluch będzie czuł się pewnie. Jak je przekazać? Często rozmawiaj z dzieckiem. Pokazuj mu, że mówi ciekawe rzeczy i ma coś do powiedzenia. Umacniaj jego przekonanie o własnych umiejętnościach komunikacyjnych i używaj przydatnych zwrotów na co dzień.
Jest mnóstwo książek i filmów o nieśmiałych dzieciach i stworkach, które z czasem stały się dzielne, rozmowne i odważne. Bajka nie zastąpi Twojego wsparcia na co dzień, ale może w znaczący sposób zachęcić dziecko do aktywności w gronie rówieśników. Pozwoli dziecku nieco oswoić temat.
Bądź cierpliwy. Nawet jeśli będziesz stosować się do wszystkich wskazówek nie jest powiedziane, że Twoje dziecko szybko zmieni swoje podejście do innych. Pamiętaj, że nabywanie umiejętności społecznych jest procesem, który nie zajmie kilku dni, lecz kilka miesięcy, może nawet rok, czy dwa. Z czasem jednak zobaczysz efekty, którymi wspólnie będziecie się cieszyć, a może nawet w większym gronie?
Byłaś/ byłeś nieśmiałym dzieckiem? Czy teraz też jesteś nieśmiała/ły? Zapraszam do komentarzy pod artykułem!
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.